Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA118U
INA118U
| Part Number: | INA118U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA118U |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision, Low Power Instrumentation Amplifier 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA118U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision, Low Power Instrumentation Amplifier 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| -3db Bandwidth | 800 kHz |
| Bandwidth | 800 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 98 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain | 10000 dB |
| Gain Bandwidth Product | 800 kHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 125 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 385 µA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 350 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 350 µA |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Output Current per Channel | 12 mA |
| Quiescent Current | 350 µA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.9 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments INA118U
| Technical Drawing | View & Download INA118U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA118U Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
What is the input offset voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












