Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA117P
INA117P
| Part Number: | INA117P |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA117P |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 1 Func, 1000uV Offset-Max, 0.2MHz Band Width, BIPolar, PDIP8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA117P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 1 Func, 1000uV Offset-Max, 0.2MHz Band Width, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 528.605208 mg |
| -3db Bandwidth | 200 kHz |
| Bandwidth | 200 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Input Voltage | 200 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Resistance | 800 kΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.6 V/µs |
| Supply Type | Dual |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Gain | 0 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments INA117P
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download INA117P Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the type of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











