Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA117KU
INA117KU
| Part Number: | INA117KU |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA117KU |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 1 Func, 2000uV Offset-Max, 0.2MHz Band Width, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA117KU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 1 Func, 2000uV Offset-Max, 0.2MHz Band Width, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| -3db Bandwidth | 200 kHz |
| Bandwidth | 200 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Input Voltage | 200 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Resistance | 800 kΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.6 V/µs |
| Supply Type | Dual |
| Voltage | 44 V |
| Voltage Gain | 0 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments INA117KU
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download INA117KU Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA117KU Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the bandwidth of this amplifier?
What is the maximum offset voltage of this amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











