Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA114BP
INA114BP
| Part Number: | INA114BP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA114BP |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-MHz, 50-μV, 11-nV/√Hz, 3mA-power, precision instrumentation amplifier 8-PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA114BP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-MHz, 50-μV, 11-nV/√Hz, 3mA-power, precision instrumentation amplifier 8-PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 528.605208 mg |
| -3db Bandwidth | 1 MHz |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain | 10000 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Input Voltage Noise Density | 11 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 3 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 2.2 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 2.2 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Quiescent Current | 2.2 mA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.6 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments INA114BP
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download INA114BP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA114BP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the description of the product?
What are the technical specifications of the product?
Is the product compliant with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










