Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA111AU-1K
INA111AU/1K
| Part Number: | INA111AU/1K |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA111AU-1K |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed FET-Input Instrumentation Amplifier 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA111AU-1K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed FET-Input Instrumentation Amplifier 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 20 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Input Voltage Noise Density | 10 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Nominal Supply Current | 4.5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 3.3 mA |
| Resistance | 10 TΩ |
| Slew Rate | 17 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments INA111AU/1K
| Technical Drawing | View & Download INA111AU-1K Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA111AU-1K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download INA111AU-1K Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA111AU-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AU-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AU-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AU-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AU-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AU-1K Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AU-1K Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments INA111AU/1K?
What are the categories of this product?
What are the technical specifications of Texas Instruments INA111AU/1K?
What is the price of Texas Instruments INA111AU/1K?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






