Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA111AP
INA111AP
| Part Number: | INA111AP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA111AP |
| Qty Available: | |
| Description: | INST Amp Single ¡À18V 8-Pin PDIP Tube / IC OPAMP INSTR 2MHZ 8DIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA111AP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
INST Amp Single ¡À18V 8-Pin PDIP Tube / IC OPAMP INSTR 2MHZ 8DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 528.605208 mg |
| -3db Bandwidth | 2 MHz |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 20 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Input Voltage Noise Density | 10 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 4.5 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Nominal Supply Current | 4.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 3.3 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Quiescent Current | 3.3 mA |
| Resistance | 10 TΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 17 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments INA111AP
| Technical Drawing | View & Download INA111AP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA111AP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments INA111AP?
What is the maximum acquisition time for the High Speed, Monolithic SHA?
What is the price of the INA111AP?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) of the INA111AP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











