Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA105BM
INA105BM
| Part Number: | INA105BM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA105BM |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision Unity Gain Differential Amplifier 8-TO-99 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA105BM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision Unity Gain Differential Amplifier 8-TO-99
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-99 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 1 MHz |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 50 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Quiescent Current | 1.5 mA |
| Resistance | 50 kΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 3 V/µs |
| Voltage Gain | 0 dB |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.08 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 9.08 mm |
Documentation for Texas Instruments INA105BM
| Technical Drawing | View & Download INA105BM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA105BM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of the product?
What is the bandwidth of the operational amplifier?
What is the common mode rejection ratio of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








