Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA101KU
INA101KU
| Part Number: | INA101KU |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA101KU |
| Qty Available: | |
| Description: | Instrumentation Amplifier, 1 Func, 340uV Offset-Max, 0.3MHz Band Width, BIPolar, PDSO16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA101KU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Instrumentation Amplifier, 1 Func, 340uV Offset-Max, 0.3MHz Band Width, BIPolar, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| -3db Bandwidth | 300 kHz |
| Bandwidth | 25 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain | 1000 dB |
| Gain Bandwidth Product | 300 kHz |
| Input Bias Current | 30 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 6.7 mA |
| Number of Amplifiers | 3 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 6.7 mA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Quiescent Current | 6.7 mA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Slew Rate | 0.4 V/µs |
| Voltage Gain | 60 dB |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments INA101KU
| Technical Drawing | View & Download INA101KU Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download INA101KU Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA101KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101KU Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101KU Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments INA101KU?
What is the offset voltage of the INA101KU?
What is the bandwidth of the INA101KU?
What is the package type of the INA101KU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











