Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA101HP
INA101HP
| Part Number: | INA101HP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA101HP |
| Qty Available: | |
| Description: | Instrumentation Amplifier, 1 Func, 340uV Offset-Max, 0.3MHz Band Width, BIPolar, PDIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA101HP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Instrumentation Amplifier, 1 Func, 340uV Offset-Max, 0.3MHz Band Width, BIPolar, PDIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 14 |
| -3db Bandwidth | 300 kHz |
| Bandwidth | 300 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain | 1000 dB |
| Gain Bandwidth Product | 300 kHz |
| Input Bias Current | 30 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Nominal Supply Current | 8.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 6.7 mA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Quiescent Current | 6.7 mA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.04 V/µs |
| Voltage Gain | 60 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments INA101HP
| Datasheet | View & Download INA101HP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download INA101HP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA101HP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101HP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101HP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101HP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101HP Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA101HP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of PCX INA101HP?
What is the type of amplifier of the INA101HP?
What is the brand of the INA101HP?
What is the maximum offset voltage of the INA101HP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





