Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > ICL7663BIJA
ICL7663BIJA
| Part Number: | ICL7663BIJA |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > ICL7663BIJA |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.5V Min, 16V Max, CMOS, CDIP8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > ICL7663BIJA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.5V Min, 16V Max, CMOS, CDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Accuracy | 8 % |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 16 V |
| Polarity | Positive |
| Reference Voltage | 1.4 V |
Documentation for Analog Devices ICL7663BIJA
| Datasheet | View & Download ICL7663BIJA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the voltage range of the regulator?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.