Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ICL7662CPA-
ICL7662CPA+
| Part Number: | ICL7662CPA+ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ICL7662CPA- |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Converter, 0.02A, 10kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ICL7662CPA- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Converter, 0.02A, 10kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Frequency | 10 kHz |
| Logic Function | Inverting |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Output Voltage | -4.5 V |
| Max Power Dissipation | 300 mW |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | -20 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 250 µA |
| Output Configuration | Negative |
| Output Current | 20 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -20 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 10 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Charge Pump |
| Height | 3.302 mm |
| Length | 10.03 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Analog Devices ICL7662CPA+
| Datasheet | View & Download ICL7662CPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL7662CPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL7662CPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL7662CPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL7662CPA- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ICL7662CPA- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ICL7662CPA- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the ICL7662CPA+?
What is the input and output voltage range of the ICL7662CPA+?
What compliance standards or regulations does the ICL7662CPA+ meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









