Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ICL7660CSA-T
ICL7660CSA+T
| Part Number: | ICL7660CSA+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ICL7660CSA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ICL7660 Series 10 V 20 mA 10kHz Charge Pump SMT Switching Regulator - SOIC-8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ICL7660CSA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ICL7660 Series 10 V 20 mA 10kHz Charge Pump SMT Switching Regulator - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Logic Function | Inverting |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 471 mW |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Nominal Supply Current | 80 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 20 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 10 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Charge Pump |
| Height | 1.75 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices ICL7660CSA+T
| Datasheet | View & Download ICL7660CSA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL7660CSA-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ICL7660CSA-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ICL7660CSA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL7660CSA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL7660CSA-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ICL7660CSA+T?
What is the voltage range that the ICL7660CSA+T can handle?
What is the package type of the ICL7660CSA+T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





