Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > ICL3232CAZ
ICL3232CAZ
| Part Number: | ICL3232CAZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > ICL3232CAZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 1µA Supply-Current, +3V to +5.5V, 250kbps, RS-232 Transmitters/Receivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > ICL3232CAZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1µA Supply-Current, +3V to +5.5V, 250kbps, RS-232 Transmitters/Receivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 500 kbps |
| Interface | RS-232 |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intersil ICL3232CAZ
| Datasheet | View & Download ICL3232CAZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL3232CAZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL3232CAZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL3232CAZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Intersil ICL3232CAZ?
What is the supply current of Intersil ICL3232CAZ?
What is the data rate of Intersil ICL3232CAZ?
What is the maximum operating temperature of Intersil ICL3232CAZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




