Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > ICL3223ECAZ-T
ICL3223ECAZ-T
| Part Number: | ICL3223ECAZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > ICL3223ECAZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV ESD Protected, +3V to +5.5V, 1µA, 250kbps, RS-232 Transmitters/Receivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > RS-232 / RS-422 / RS-485 Interface ICs > ICL3223ECAZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV ESD Protected, +3V to +5.5V, 1µA, 250kbps, RS-232 Transmitters/Receivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 453.59237 mg |
| Data Rate | 250 kbps |
| Interface | RS-232 |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Supply Type | Single |
| Height | 1.78 mm |
| Length | 7.33 mm |
| Width | 5.38 mm |
Documentation for Intersil ICL3223ECAZ-T
| Datasheet | View & Download ICL3223ECAZ-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL3223ECAZ-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL3223ECAZ-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download ICL3223ECAZ-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range for this product?
What is the data rate of this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


