Connectors > Board to Board Connectors > Hirose-DF40C-90DP-0-4V-51-
Hirose DF40C-90DP-0.4V(51)
| Part Number: | Hirose DF40C-90DP-0.4V(51) |
| Manufacturer: | Hirose |
| Part Type: | Connectors > Board to Board Connectors > Hirose-DF40C-90DP-0-4V-51- |
| Qty Available: | |
| Description: | Board-to-Board Connector with 0.4-mm Pitch, 1.5 - 4.0-mm Height - DF40 Series (HIROSE ELECTRIC) |
PCX has Hirose Connectors > Board to Board Connectors > Hirose-DF40C-90DP-0-4V-51- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Board-to-Board Connector with 0.4-mm Pitch, 1.5 - 4.0-mm Height - DF40 Series (HIROSE ELECTRIC)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze, Gold, Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Plug |
| Contact Resistance | 90 mΩ |
| Contact Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Current Rating | 300 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Number of Contacts | 90 |
| Number of Positions | 90 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 30 V |
| Contact Pitch | 400 µm |
| Height | 1.14 mm |
| Length | 19.52 mm |
| Mated Stacking Heights | 4 mm |
| Pitch | 400 µm |
| Width | 2.97 mm |
Documentation for Hirose Hirose DF40C-90DP-0.4V(51)
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the board-to-board connector mentioned in the product detail page?
What is the pitch of the board-to-board connector?
How many contacts does the board-to-board connector have?
What is the maximum operating temperature of the board-to-board connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
