Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > HV9123NG-G
HV9123NG-G
| Part Number: | HV9123NG-G |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > HV9123NG-G |
| Qty Available: | |
| Description: | -55¡Í~+125¡Í@(TJ) 3MHz Flyback 97% 10V~450V NO Buck-boost type 1 SOIC-16 DC-DC Controllers ROHS |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > HV9123NG-G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
-55¡Í~+125¡Í@(TJ) 3MHz Flyback 97% 10V~450V NO Buck-boost type 1 SOIC-16 DC-DC Controllers ROHS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 665.986997 mg |
| Clock Sync | No |
| Duty Cycle | 99 % |
| Fall Time | 20 ns |
| Frequency | 3 MHz |
| Max Duty Cycle | 99 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 900 mW |
| Max Supply Voltage | 13.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Nominal Input Voltage | 450 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Output Phases | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 750 µA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | 13.5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Rise Time | 30 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Switching Frequency | 3 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Flyback |
| Height | 1.65 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Microchip HV9123NG-G
| Datasheet | View & Download HV9123NG-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download HV9123NG-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download HV9123NG-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download HV9123NG-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download HV9123NG-G Datasheet |
| Datasheet | View & Download HV9123NG-G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Microchip HV9123NG-G?
What is the voltage rating of Microchip HV9123NG-G?
What is the package type of Microchip HV9123NG-G?
What is the operating temperature range of Microchip HV9123NG-G?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







