Connectors > HTSW-109-18-G-D-LL
HTSW-109-18-G-D-LL
| Part Number: | HTSW-109-18-G-D-LL |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > HTSW-109-18-G-D-LL |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings High Temperature PCB Header Strips, 0.100 pitch |
PCX has Samtec Connectors > HTSW-109-18-G-D-LL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings High Temperature PCB Header Strips, 0.100 pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Through Hole |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Through Hole |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec HTSW-109-18-G-D-LL
| Technical Drawing | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-109-18-G-D-LL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the key features of the product?
How many contacts does the product have?
What is the contact plating material?
What is the product name?
How many contacts does the connector have?
What is the contact plating material?
What is the pitch of the header strips?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.