Connectors > HTSW-105-21-T-D
HTSW-105-21-T-D
| Part Number: | HTSW-105-21-T-D |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > HTSW-105-21-T-D |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings High Temperature PCB Header Strips, 0.100 pitch |
PCX has Samtec Connectors > HTSW-105-21-T-D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings High Temperature PCB Header Strips, 0.100 pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec HTSW-105-21-T-D
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download HTSW-105-21-T-D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download HTSW-105-21-T-D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTSW-105-21-T-D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the product?
How many contacts and rows does the product have?
What is the packaging of the product?
What is the product name and description?
What is the termination type and pitch of the header strip?
How many contacts and rows does the header strip have?
What is the contact material and plating of the header strip?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.