Connectors > HTMS-119-57-S-D
HTMS-119-57-S-D
| Part Number: | HTMS-119-57-S-D |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > HTMS-119-57-S-D |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Unshrouded Header HDR 38 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole |
PCX has Samtec Connectors > HTMS-119-57-S-D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Unshrouded Header HDR 38 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 38 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Solder |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 38 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Solder |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec HTMS-119-57-S-D
| Datasheet | View & Download HTMS-119-57-S-D Datasheet |
| Datasheet | View & Download HTMS-119-57-S-D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the gender of the connector?
How many contacts does the connector have?
What is the pitch of the connector?
What is the product name and brand?
What is the type of connector and its specifications?
What is the contact plating of the connector?
Are there any alternative names for the brand Samtec?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.