           Electromechanical > Relays > Power Relays > HEV2AN-P-DC24V
HEV2AN-P-DC24V
Part Number: HEV2AN-P-DC24V
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > HEV2AN-P-DC24V
Qty Available:
Description: PCB power relay [Panasonic] HEV2AN-P-DC24V. PCB power relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HEV2AN-P-DC24V Available.
PCB power relay [Panasonic] HEV2AN-P-DC24V. PCB power relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver, Tin
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 6
Coil Current 80 mA
Coil Power 1.92 W
Coil Resistance 300 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 20 A
Current Rating 20 A
Max Operating Temperature 55 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 2
Operate Time 30 ms
Power Consumption 210 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 10 ms
Switching Current 20 A
Termination PC Pin
Throw Configuration DPST
Depth 50 mm
Height 39.4 mm
Length 41 mm
Width 50 mm