           Electromechanical > Relays > Signal Relays > HE1AN-DC48V
HE1AN-DC48V
Part Number: HE1AN-DC48V
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > HE1AN-DC48V
Qty Available:
Description: Power Relay 48VDC 30A SPST-NO(50x33x46.2)mm Plug-In
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HE1AN-DC48V Available.
Power Relay 48VDC 30A SPST-NO(50x33x46.2)mm Plug-In
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver, Tin
Mount Chassis Mount, Plug-In
Number of Pins 4
Weight 90 g
Coil Current 40 mA
Coil Power 1.92 W
Coil Resistance 1.2 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 48 V
Contact Current Rating 30 A
Max Current Rating 30 A
Max Operating Temperature 55 °C
Max Voltage Rating (AC) 277 V
Max Voltage Rating (DC) 30 V
Min Operating Temperature -50 °C
Operate Time 30 ms
Packaging Bulk
Power Consumption 1.92 W