HD64F7044F28V
Part Number: HD64F7044F28V
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: MCU 32-bit SuperH RISC 256KB Flash 5V 112-Pin PQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HD64F7044F28V Available.
MCU 32-bit SuperH RISC 256KB Flash 5V 112-Pin PQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 112
Access Time 28.7 µs
Data Bus Width 32 b
Frequency 28 MHz
Interface EBI/EMI, SCI
Max Frequency 28 MHz
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of I/Os 74
Number of Programmable I/O 74
Number of Timers/Counters 7
Number of UART Channels 2
Operating Supply Voltage 5 V