HD64F2398F20
Part Number: HD64F2398F20
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: 16-BIT, Flash, 20MHZ, Microcontroller, PQFP128, Plastic, QFP-128
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HD64F2398F20 Available.
16-BIT, Flash, 20MHZ, Microcontroller, PQFP128, Plastic, QFP-128
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 128
Access Time 20 µs
Data Bus Width 16 b
Frequency 20 MHz
Interface SCI
Max Frequency 20 MHz
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of Programmable I/O 87
Number of Timers/Counters 8
Operating Supply Voltage 5 V