HD64F2215UTE16
Part Number: HD64F2215UTE16
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: 16-BIT, Flash, 16MHZ, Microcontroller, PQFP120, 14 X 14 Mm, 0.40 Mm Pitch, Plastic, TQFP-120
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HD64F2215UTE16 Available.
16-BIT, Flash, 16MHZ, Microcontroller, PQFP120, 14 X 14 Mm, 0.40 Mm Pitch, Plastic, TQFP-120
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 120
Access Time 16 µs
Data Bus Width 16 b
Frequency 16 MHz
Interface SCI, USB
Max Frequency 16 MHz
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Number of I/Os 68
Number of Programmable I/O 68
Number of Timers/Counters 2
Operating Supply Voltage 3.3 V