HD64F2215TE16
Part Number: HD64F2215TE16
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: MCU 16-bit H8S CISC 256KB Flash 3.3V 120-Pin TQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HD64F2215TE16 Available.
MCU 16-bit H8S CISC 256KB Flash 3.3V 120-Pin TQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 120
Access Time 16 µs
Frequency 16 MHz
Interface SCI, USB
Max Frequency 16 MHz
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Number of I/Os 68
Number of Timers/Counters 2
Operating Supply Voltage 3.3 V