           Integrated Circuits (ICs) > HD64F2134FA20
HD64F2134FA20
Part Number: HD64F2134FA20
Manufacturer: Renesas
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > HD64F2134FA20
Qty Available:
Description: MCU 16-bit H8S CISC 128KB Flash 3.3V/5V 80-Pin PQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HD64F2134FA20 Available.
PCX has Renesas Integrated Circuits (ICs) > HD64F2134FA20 Electronic Components for Sale.
MCU 16-bit H8S CISC 128KB Flash 3.3V/5V 80-Pin PQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 80
Access Time 20 µs
Frequency 20 MHz
Interface I2C, IrDA, SCI
Max Frequency 20 MHz
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 128 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 3 V