           Integrated Circuits (ICs) > HD6473258CP10
HD6473258CP10
Part Number: HD6473258CP10
Manufacturer: Renesas
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > HD6473258CP10
Qty Available:
Description: IC Mcu 8 Bit 32KB Otp 68PLCC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HD6473258CP10 Available.
PCX has Renesas Integrated Circuits (ICs) > HD6473258CP10 Electronic Components for Sale.
IC Mcu 8 Bit 32KB Otp 68PLCC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LCC
Mount Surface Mount
Number of Pins 68
Access Time 10 µs
Frequency 10 MHz
Interface SCI, UART, USART
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 32 kB
Memory Type EPROM, OTP
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of I/Os 53
Number of Timers/Counters 3
Operating Supply Voltage 5 V