           Integrated Circuits (ICs) > HD6417727F160
HD6417727F160
Part Number: HD6417727F160
Manufacturer: Renesas
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > HD6417727F160
Qty Available:
Description: Renesas 32-Bit RISC Microcomputer SuperH RISC engine Family/SH7700 Series
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HD6417727F160 Available.
PCX has Renesas Integrated Circuits (ICs) > HD6417727F160 Electronic Components for Sale.
Renesas 32-Bit RISC Microcomputer SuperH RISC engine Family/SH7700 Series
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Surface Mount
Number of Pins 240
Access Time 160 µs
Frequency 160 MHz
Interface SCI, USB
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 1.7 V