HD6417708SF60
Part Number: HD6417708SF60
Manufacturer: Renesas
Qty Available:
Description: MCU 32-bit SuperH RISC ROMLess 3.3V 144-Pin LQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HD6417708SF60 Available.
MCU 32-bit SuperH RISC ROMLess 3.3V 144-Pin LQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 144
Data Bus Width 32 b
Frequency 60 MHz
Interface EBI/EMI, SCI
Max Frequency 60 MHz
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of I/Os 8
Number of Timers/Counters 3
Operating Supply Voltage 3.3 V