           Integrated Circuits (ICs) > HD6413003TF16V
HD6413003TF16V
Part Number: HD6413003TF16V
Manufacturer: Renesas
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > HD6413003TF16V
Qty Available:
Description: MCU 8-bit H8/300H CISC ROMLess 5V 112-Pin PQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HD6413003TF16V Available.
PCX has Renesas Integrated Circuits (ICs) > HD6413003TF16V Electronic Components for Sale.
MCU 8-bit H8/300H CISC ROMLess 5V 112-Pin PQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package QFP
Number of Pins 112
Access Time 16 µs
Data Bus Width 8 b
Frequency 16 MHz
Interface SCI
Max Frequency 16 MHz
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type RAM, ROMless
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Number of Bits 16
Number of I/Os 49
Number of Programmable I/O 50
Number of PWM Channels 4
Number of Timers/Counters 16
Operating Supply Voltage 5 V