           Integrated Circuits (ICs) > HD6412350F20
HD6412350F20
Part Number: HD6412350F20
Manufacturer: Renesas
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > HD6412350F20
Qty Available:
Description: MCU 16-Bit/32-Bit H8S CISC ROMLess 5V 128-Pin PQFP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HD6412350F20 Available.
PCX has Renesas Integrated Circuits (ICs) > HD6412350F20 Electronic Components for Sale.
MCU 16-Bit/32-Bit H8S CISC ROMLess 5V 128-Pin PQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 128
Access Time 20 µs
Frequency 20 MHz
Interface SCI
Max Operating Temperature 75 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of I/Os 87
Number of Timers/Counters 8
Operating Supply Voltage 5 V