Sensors > Optical Sensors > HD-T1030
HD-T1030
| Part Number: | HD-T1030 |
| Manufacturer: | Sunx |
| Part Type: | Sensors > Optical Sensors > HD-T1030 |
| Qty Available: | |
| Description: | LED type Wafer alignment sensor head 30mm-wide |
PCX has Sunx Sensors > Optical Sensors > HD-T1030 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LED type Wafer alignment sensor head 30mm-wide
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Output Type | Analog |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Output Type | Analog |
Documentation for Sunx HD-T1030
| Datasheet | View & Download HD-T1030 Datasheet |
| Datasheet | View & Download HD-T1030 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of sensor head?
What are the technical specifications of the HD-T1030?
Are there any alternate names for Sunx?
What is the product name?
What is the type of sensor head?
What is the width of the sensor head?
What is the output type of the sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.