Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > HCS515-I-P
HCS515-I/P
| Part Number: | HCS515-I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > HCS515-I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | KeeLoq® Code Hopping Decoder - 700mW Serial Interface - 14-Pin PDIP - Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > HCS515-I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
KeeLoq® Code Hopping Decoder - 700mW Serial Interface - 14-Pin PDIP - Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
Documentation for Microchip HCS515-I/P
| Datasheet | View & Download HCS515-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download HCS515-I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Microchip HCS515-I/P?
What is the package type of Microchip HCS515-I/P?
What is the supply voltage range for Microchip HCS515-I/P?
What is the frequency range of Microchip HCS515-I/P?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

