           Power Products > Power Supply Modules > HC24-2-4-AG
HC24-2.4-AG
Part Number: HC24-2.4-AG
Manufacturer: Bel Fuse
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > HC24-2-4-AG
Qty Available:
Description: AC/DC Power Supply Single-OUT 24V 2.4A Case C
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HC24-2.4-AG Available.
PCX has Bel Fuse Power Products > Power Supply Modules > HC24-2-4-AG Electronic Components for Sale.
AC/DC Power Supply Single-OUT 24V 2.4A Case C
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 100
Mount Chassis Mount, Panel, Screw
Weight 1.927768 kg
Current - Output 1 2.4 A
Efficiency 60 %
Isolation Voltage 3 kV
Max Operating Temperature 70 °C
Max Output Current 2.4 A
Max Power Dissipation 57 W
Min Operating Temperature 0 °C
Number of Outputs 1
Output Current 2.4 A
Output Power 57 W
Output Voltage 24 V
Power Rating 57.6 W
Voltage - Output 1 24 V
Depth 123.7 mm
Height 74.93 mm
Length 142.75 mm
Width 123.698 mm
Case/Package 100
Weight 1.927768 kg
Current - Output 1 2.4 A
Efficiency 60 %
Isolation Voltage 3 kV
Max Output Current 2.4 A
Max Power Dissipation 57 W
Min Operating Temperature 0 °C
Number of Outputs 1
Output Current 2.4 A
Output Power 57 W
Output Voltage 24 V
Power Rating 57.6 W
Voltage - Output 1 24 V
Depth 123.7 mm
Height 74.93 mm
Length 142.75 mm
Width 123.698 mm