           Electromechanical > Relays > Power Relays > HA1E-DC12V
HA1E-DC12V
Part Number: HA1E-DC12V
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > HA1E-DC12V
Qty Available:
Description: Relays 12VDC 400Ohm 3ADC/2AAC SPDT(26.6x14.2x17.7)mm THT Sub Miniature Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number HA1E-DC12V Available.
Relays 12VDC 400Ohm 3ADC/2AAC SPDT(26.6x14.2x17.7)mm THT Sub Miniature Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Through Hole
Coil Current 30 mA
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 3 A