           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > H27U1G8F2BTR-BC
H27U1G8F2BTR-BC
Part Number: H27U1G8F2BTR-BC
Manufacturer: Hynix
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > H27U1G8F2BTR-BC
Qty Available:
Description: NAND Flash Serial 3.3V 1G-bit 128M x 8 48-Pin TSOP-I
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number H27U1G8F2BTR-BC Available.
NAND Flash Serial 3.3V 1G-bit 128M x 8 48-Pin TSOP-I
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 48
Access Time 45 ns
Ambient Temperature Range High 70 °C
Density 8 b
Interface Parallel
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 128 MB
Memory Type FLASH, NAND
Manufacturer Package Identifier H27U1G8F2BTR-BC
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 15 mA
Termination SMD/SMT
Height 1 mm
Length 12 mm
Width 18.4 mm