General Electric PDT012A0X3-SRZ
Part Number: General Electric PDT012A0X3-SRZ
Manufacturer: General Electric
Qty Available:
Description: Non Isolated Board Mount Dc/dc Converter, Picotlynx, Dosa, 66 W, 450 Mv, 5.5 V, 12 A, 3 V Rohs Compliant: Yes
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number General Electric PDT012A0X3-SRZ Available.
Non Isolated Board Mount Dc/dc Converter, Picotlynx, Dosa, 66 W, 450 Mv, 5.5 V, 12 A, 3 V Rohs Compliant: Yes
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SMD/SMT
Mount Socket, Surface Mount
Number of Pins 17
Current - Output 1 12 A
Efficiency 95.4 %
Features OCP, OTP, UVLO
Isolation Non-Isolated
Max Input Voltage 14.4 V
Max Input Voltage (DC) 14.4 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 12 A
Max Output Power 66 W
Max Output Voltage 5.5 V
Min Input Voltage 3 V
Min Input Voltage (DC) 3 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 450 mV
Number of Outputs 1
Output Current 12 A
Output Power 66 W
Output Voltage 5.5 V
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Output 1 5.5 V
Depth 12.19 mm
Height 8.636 mm
Length 12.19 mm
Width 12.192 mm