           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > GRM188R61C106KAALJ
GRM188R61C106KAALJ
Part Number: GRM188R61C106KAALJ
Manufacturer: Murata
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > GRM188R61C106KAALJ
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 16 V, ± 10%, X5R, 0603 [1608 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number GRM188R61C106KAALJ Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 16 V, ± 10%, X5R, 0603 [1608 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Mount Surface Mount
Weight 6.293594 mg
Capacitance 10 µF
Composition Ceramic
Dielectric X5R
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Schedule B 8532240020
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Height 800 µm
Length 1.6002 mm
Thickness 939.8 µm
Width 787.4 µm
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Mount Surface Mount
Weight 6.293594 mg
Capacitance 10 µF
Composition Ceramic
Dielectric X5R
Packaging Tape & Reel (TR)
Schedule B 8532240020
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Height 800 µm
Length 1.6002 mm