           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > GRM188R61A106ME69D
GRM188R61A106ME69D
Part Number: GRM188R61A106ME69D
Manufacturer: Murata
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > GRM188R61A106ME69D
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 10 V, ± 20%, X5R, 0603 [1608 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number GRM188R61A106ME69D Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 10 V, ± 20%, X5R, 0603 [1608 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Weight 6.293594 mg
Capacitance 10 µF
Dielectric X5R
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Schedule B 8532240020
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Depth 800 µm
Height 800 µm
Length 1.6 mm