           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > GRM188R60J475ME19D
GRM188R60J475ME19D
Part Number: GRM188R60J475ME19D
Manufacturer: Murata
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > GRM188R60J475ME19D
Qty Available:
Description: 0603 4.7 uF 6.3 V ±20% Tolerance X5R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number GRM188R60J475ME19D Available.
0603 4.7 uF 6.3 V ±20% Tolerance X5R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Mount Surface Mount
Capacitance 4.7 µF
Dielectric X5R
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage 6.3 V
Voltage Rating 6.3 V
Voltage Rating (DC) 6.3 V
Depth 800 µm
Height 800 µm
Length 1.6 mm