           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > GRM188F11E474ZA01D
GRM188F11E474ZA01D
Part Number: GRM188F11E474ZA01D
Manufacturer: Murata
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > GRM188F11E474ZA01D
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 0.47uF 25V F -20% to 80% Pad SMD 0603 85Ž T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number GRM188F11E474ZA01D Available.
Cap Ceramic 0.47uF 25V F -20% to 80% Pad SMD 0603 85Ž T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Ceramic
Capacitance 470 nF
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -25 °C
Tolerance -20 %
Voltage Rating (DC) 25 V
Height 800 µm
Length 1.6 mm