Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > GD75232PWR
GD75232PWR
| Part Number: | GD75232PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > GD75232PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Triple Transmitter Quint Receiver RS-232 20-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > GD75232PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Triple Transmitter Quint Receiver RS-232 20-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 77.989538 mg |
| Data Rate | 120 kbps |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| ESD Protection | No |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 38 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 38 mA |
| Number of Drivers | 3 |
| Number of Receivers | 5 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments GD75232PWR
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download GD75232PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download GD75232PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download GD75232PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of the product?
What is the product name and brand?
How many pins does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






