Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > GBPC3506W-E4-51
GBPC3506W-E4/51
| Part Number: | GBPC3506W-E4/51 |
| Manufacturer: | Vishay |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > GBPC3506W-E4-51 |
| Qty Available: | |
| Description: | Diode Rectifier Bridge Single 600V 35A 4-Pin Case GBPC-W Bulk |
PCX has Vishay Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > GBPC3506W-E4-51 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Diode Rectifier Bridge Single 600V 35A 4-Pin Case GBPC-W Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Screw, Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| Average Rectified Current | 35 A |
| Breakdown Voltage | 600 V |
| Capacitance | 300 pF |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 35 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 400 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Surge Current | 400 A |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 35 A |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 400 A |
| Peak Reverse Current | 5 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Height | 7.62 mm |
| Length | 28.8 mm |
| Width | 28.8 mm |
| Case/Package | Module |
| Mount | Screw, Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| Average Rectified Current | 35 A |
| Breakdown Voltage | 600 V |
| Capacitance | 300 pF |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 35 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 400 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Surge Current | 400 A |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 35 A |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 400 A |
| Peak Reverse Current | 5 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Height | 7.62 mm |
| Length | 28.8 mm |
| Width | 28.8 mm |
Documentation for Vishay GBPC3506W-E4/51
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC3506W-E4-51 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the average rectified current of this product?
What is the forward voltage of this diode rectifier bridge?
What is the compliance status of GBPC3506W-E4/51?
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the voltage and current rating of the diode?
What is the package type and quantity available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


