Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > GBPC2510W-E4-51
GBPC2510W-E4/51
| Part Number: | GBPC2510W-E4/51 |
| Manufacturer: | Vishay |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > GBPC2510W-E4-51 |
| Qty Available: | |
| Description: | Diode, Bridge Rectifier, Standard, Vr 1000V, If 25A, Pkg GBPC-W, Config Single Phase |
PCX has Vishay Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > GBPC2510W-E4-51 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Diode, Bridge Rectifier, Standard, Vr 1000V, If 25A, Pkg GBPC-W, Config Single Phase
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Screw, Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| Average Rectified Current | 25 A |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 25 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Surge Current | 300 A |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 300 A |
| Peak Reverse Current | 5 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Height | 7.62 mm |
| Length | 28.8 mm |
| Width | 28.8 mm |
Documentation for Vishay GBPC2510W-E4/51
| Datasheet | View & Download GBPC2510W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC2510W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC2510W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC2510W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC2510W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC2510W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC2510W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC2510W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC2510W-E4-51 Datasheet |
| Datasheet | View & Download GBPC2510W-E4-51 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the diode bridge rectifier?
What is the average rectified current of the diode bridge rectifier?
What is the forward voltage of the diode bridge rectifier?
What is the reverse voltage of the diode bridge rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

