           Electromechanical > Relays > Power Relays > G8W1C7TRDC12
G8W1C7TRDC12
Part Number: G8W1C7TRDC12
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G8W1C7TRDC12
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay SPDT 35(NO)/20(NC)A 12VDC 91Ohm Plug-In
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G8W1C7TRDC12 Available.
Electromechanical Relay SPDT 35(NO)/20(NC)A 12VDC 91Ohm Plug-In
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount Plug-In, Socket, Socketable
Number of Pins 5
Weight 34 g
Coil Current 131.86 mA
Coil Resistance 91 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 20 A
Current Rating 20 A
Max Operating Temperature 125 °C
Max Voltage Rating (DC) 12 V
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 20 ms
Packaging Bulk
Power Consumption 1.85 W
Relay Type Automotive
Release Time 10 ms
Termination Plug
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (DC) 120 V
Height 25 mm
Length 28 mm
Width 28 mm