           Electromechanical > Relays > Power Relays > G8P-1A4P-DC48
G8P-1A4P-DC48
Part Number: G8P-1A4P-DC48
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G8P-1A4P-DC48
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay 48VDC 2.48KOhm 20ADC/30AAC SPST-NO (32.1x27.7x20.1)mm THT Power Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G8P-1A4P-DC48 Available.
Electromechanical Relay 48VDC 2.48KOhm 20ADC/30AAC SPST-NO (32.1x27.7x20.1)mm THT Power Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Cadmium, Silver
Mount Through Hole
Number of Pins 5
Coil Current 19 mA
Coil Power 900 mW
Coil Resistance 2.48 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 48 V
Contact Current Rating 30 A
Max Current Rating 30 A
Max Operating Temperature 105 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 28 V
Min Operating Temperature -55 °C