           Electromechanical > Relays > Power Relays > G7T-1112S-DC24V
G7T-1112S-DC24V
Part Number: G7T-1112S-DC24V
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G7T-1112S-DC24V
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay 24VDC 1.15KOhm 1/5A SPST-NO (33.5x10x39)mm Plug-In I/O Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G7T-1112S-DC24V Available.
Electromechanical Relay 24VDC 1.15KOhm 1/5A SPST-NO (33.5x10x39)mm Plug-In I/O Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Gold, Silver, Tin
Mount Plug-In
Number of Pins 4
Weight 17 g
Coil Current 21 mA
Coil Power 500 mW
Coil Resistance 1.15 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 5 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 15 ms
Relay Type General Purpose
Schedule B 8536490050
Termination Quick Connect
Throw Configuration SPST
Voltage Rating (AC) 250 V
Depth 10 mm
Height 32 mm
Length 33.5 mm
Mount Plug-In
Number of Pins 4
Weight 17 g
Coil Current 21 mA
Coil Power 500 mW
Coil Resistance 1.15 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 5 A
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Operate Time 15 ms
Relay Type General Purpose
Schedule B 8536490050
Termination Quick Connect
Throw Configuration SPST
Voltage Rating (AC) 250 V
Depth 10 mm
Height 32 mm
Length 33.5 mm