           Electromechanical > Relays > Power Relays > G6RN-1-DC24
G6RN-1 DC24
Part Number: G6RN-1 DC24
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > G6RN-1-DC24
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay 24VDC 2.62KOhm 8A SPDT (28.5x10x15)mm THT Power Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G6RN-1 DC24 Available.
Electromechanical Relay 24VDC 2.62KOhm 8A SPDT (28.5x10x15)mm THT Power Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Gold, Silver
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 5
Weight 9 g
Ambient Temperature Range High 85 °C
Coil Current 9.2 mA
Coil Power 220 mW
Coil Resistance 2.62 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 8 A
Current Rating 8 A
Max Current Rating 8 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 30 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 1
Operate Time 15 ms
Power Consumption 220 mW
Power Rating 220 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 5 ms
Switching Current 8 A
Termination PC Pin
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 30 V
Depth 10 mm
Height 15.3 mm
Length 28.8 mm
Width 10.5 mm