           Electromechanical > Relays > Signal Relays > G6K-2P-DC12
G6K-2P DC12
Part Number: G6K-2P DC12
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > G6K-2P-DC12
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay 12VDC 1.315KOhm 1A DPDT (10x6.5x5)mm THT Signal Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G6K-2P DC12 Available.
Electromechanical Relay 12VDC 1.315KOhm 1A DPDT (10x6.5x5)mm THT Signal Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Contact Material Gold, Silver
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 8
Weight 700 mg
Ambient Temperature Range High 70 °C
Coil Current 9.1 mA
Coil Power 100 mW
Coil Resistance 1.315 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 1 A
Contact Resistance 100 mΩ
Current Rating 1 A
Insulation Resistance 1 GΩ
Max Current Rating 1 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 125 V
Max Voltage Rating (DC) 60 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 2
Operate Time 3 ms
Power Consumption 100 mW
Relay Type Telecom
Release Time 3 ms
Schedule B 8536410020
Switching Current 1 A
Termination PC Pin, Solder, Through Hole
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 125 V
Voltage Rating (DC) 60 V
Depth 6.5 mm
Height 5.2 mm
Length 10 mm
Width 6.5 mm