           Electromechanical > Relays > Signal Relays > G6K-2F-Y-DC12
G6K-2F-Y DC12
Part Number: G6K-2F-Y DC12
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > G6K-2F-Y-DC12
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay 12VDC 1.315KOhm 1A DPDT (10x7.8x5.2)mm SMD Signal Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number G6K-2F-Y DC12 Available.
Electromechanical Relay 12VDC 1.315KOhm 1A DPDT (10x7.8x5.2)mm SMD Signal Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SMD/SMT
Contact Material Gold, Silver
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Weight 700 mg
Ambient Temperature Range High 70 °C
Coil Current 9.1 mA
Coil Power 100 mW
Coil Resistance 1.315 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 1 A
Current Rating 2 A
Max Current Rating 1 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 125 V
Max Voltage Rating (DC) 60 V
Manufacturer Package Identifier G6K-2F-Y-DC12
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Contacts 2
Operate Time 3 ms
Power Consumption 100 mW
Relay Type Telecom
Release Time 3 ms
Schedule B 8536410020
Switching Current 1 A
Termination Gull Wing
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 125 V
Voltage Rating (DC) 30 V
Depth 7.8 mm
Height 5.4 mm
Length 10 mm